Ocieplanie budynków celulozą

OCIEPLANIE BUDYNKÓW CELULOZĄ? ALEŻ TAK!

Ocieplanie budynków celulozą

Jeszcze raz. Ocieplenie budynku papierem?

Celuloza Ekovilla to przyjazny środowisku materiał izolacyjny o wyjątkowych właściwościach. Charakteryzuje się 50-letnią gwarancją trwałości użytkowej i jest materiałem niezapalnym, nie rozprzestrzeniającym ognia. 

Zastosowany jako ocieplenie budynku sprawia, że rachunki za ogrzewanie są niższe, w domach nie ma niechcianych przewiewów i szkodliwych warunków dla rozwoju grzybów, latem jest przyjemnie chłodno, a budynki są lepiej chronione przed hałasem zewnętrznym.

Ekovilla pozyskiwany jest z makulatury gazet codziennych, która stanowi 90% produktu. W efekcie otrzymujemy materiał izolacyjny, który jest bezpieczny higienicznie. Jest on badany pod kątem zawartości metali ciężkich czy lotnych związków organicznych i spełnia najwyższe rygory jakości produkcji. Dlatego uzyskał klasę M1, do której zalicza się materiały budowlane cechujące się najniższym poziomem emisji substancji chemicznych.

Dzięki właściwościom higroskopijnym sorpcji wilgoci, budynki ocieplone celulozą Ekovilla utrzymują również przyjazny ludziom poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń. 

Celuloza wychwytuje parę wodną, wpływając pozytywnie na poziom wilgotności w powietrzu. W efekcie, w pomieszczeniach panuje zdrowy mikroklimat, a niższa wilgotność powietrza zmniejsza też ryzyko rozwoju grzybów czy zawilgocenia w pomieszczeniach.

Im bardziej otwarta na dyfuzję wilgoci przegroda, tym lepiej. Dlatego często słyszane są głosy, że celuloza nie powinna mieć paroizolacji. Chociaż jest to nadmierne uproszczenie, to jest w tym trochę prawdy. Ważne, żeby ocieplenie budynku miało odpowiedni potencjał osuszania, ale też błędem jest dopuszczenie do nadmiernego zawilgocenia konstrukcji. Niemniej, to właściwości higroskopijne Ekovilla sprawiają, że w porównaniu do ocieplenia budynku na przykład wełną mineralną, budynki zaizolowane celulozą mogą zaoszczędzić nawet do 5% energii cieplnej więcej.

Ocieplenie budynku Ekovilla jest buforem dla pary wodnej wnikającej w przegrodę. Badania pokazują, że materiał nie traci właściwości izolacyjnych pod wpływem wilgoci. Co więcej, pomaga chronić konstrukcję przed nadmiernym zawilgoceniem. 

Dla przykładu konstrukcja drewniana dachu, w której jako ocieplenie budynku wykorzystano materiał Ekovilla może charakteryzować się nawet o 10 punktów procentowych niższą wilgotnością masową drewna niż dla wełen mineralnych, styropianów czy pianek pur. To może stanowić o różnicy między bezpiecznym dla drewna poziomem zawilgocenia 18% a skrajnie niebezpieczną dla trwałości konstrukcji wilgotnością 30%. Dlatego Ekovilla znajduje też zastosowanie w konstrukcjach bez prezerwatów drewna.

Zapraszamy do kontaktu z Derowerk - nasi eksperci pomogą dobrać odpowiednie warstwy okładzinowe dla lepszego ocieplenia budynku.

Każdy kilogram celulozy stanowi również bufor dla 1,4 kg CO2, zgromadzonego w surowcu podczas fotosyntezy. Materiał zmniejsza więc obciążenie dla środowiska związane z emisją dwutlenku węgla podczas budowy domu. Analiza cyklu życia (LCA-Analysis) wskazuje, że wskaźnik emisji dla ocieplenia budynku wynosi -1,1 kg CO2 (czyli jest ujemną wartością!). Dodatkowo, ilość energii potrzebna do produkcji już w pierwszym miesiącu może być równoważona oszczędnością na ogrzewaniu – tymczasem dla wełny mineralnej może to być do 3 lat, a dla pianek pur – nawet 5 lat.

Za ekologicznością celulozy przemawia również „Bilans ekologiczny w sektorze budowlanym” (oryg. „Ökobilanzdaten im Baubereich”), tzw. „eko-punkty” (UBP). Im mniej punktów, tym bardziej ekologiczny materiał. Celuloza otrzymała 427 punktów, będąc materiałem najbardziej przyjaznym środowisku. Wełna skalna – otrzymała 1130, a wełna szklana – 1790 punktów. Pianki PUR wypadają jeszcze gorzej, ze wskaźnikiem 6200.

Często spotykane są zdania, że skoro to papier, to musi się palić. Otóż nie. Materiał Ekovilla jest materiałem bezpiecznym i nierozprzestrzeniającym ognia. Konstrukcje, w których zastosowano wełnę celulozową mają nawet 60-minutową odporność ogniową! Świadczą o tym europejskie klasyfikacje REI30 i REI60. Sam materiał posiada klasę reakcji na ogień B s-2, d0. Nie spala się, jedynie ulega zwęglaniu, chroniąc konstrukcję przed bezpośrednim działaniem ognia.

Czy wełna Ekovilla jest dopuszczona do stosowania jako ocieplenie budynków?

Ocieplenie budynku i bezpieczeństwo pożarowe

Co ważne, Ekovilla osiada komplet dokumentacji dopuszczającej materiał do obrotu i pozwalającej na jego wbudowanie jako ocieplenia budynków. 

Ekovilla objęta jest certyfikatem CE do wydanej dla niego Europejskiej Aprobaty Technicznej, posiada pełną Deklarację Właściwości Użytkowych wydaną w języku polskim. Spełnia wszystkie kryteria, wskazane przez przepisy.

Chyba się przesłyszałem? Ocieplenie budynku celulozą i lepsza akustyka?

Mądrość ludowa potrafi zaskoczyć: każdy zna porównanie “głuchy jak pień”. Celuloza Ekovilla ma znakomite właściwości tłumienia dźwięków. Dzięki celulozie z łatwością stworzymy ściankę lub skos dachu z lekkich materiałów, który będzie nawet o 54 dB zmniejszał natężenie dźwięków słyszane po drugiej stronie przegrody. Hałas młota pneumatycznego sprowadzimy do poziomu normalnej rozmowy. Ćwiczenia gry na pianinie – do poziomu szeptu. Jak pokazują badania, ze względu na właściwości materiału, ocieplenie budynku celulozą może być nawet o 2 dB skuteczniejsze niż przegrody z materiałów pochodzenia mineralnego.

Ocieplenie budynku celulozą. Czy jest coś więcej?

Wszystkie omawiane korzyści, jakie osiągniemy dzięki zastosowaniu celulozy Ekovilla wynikają jedynie z właściwości materiału. Nie poruszyliśmy dotychczas ogromnej zalety metody wbudowania izolacji. Metoda wdmuchiwania celulozy Ekovilla sprawia, że materiał :

  • dociera do najtrudniej dostępnych zakamarków przegród i pozwala na ocieplanie przegród niejednorodnej grubości;
  • pozwala na uzyskanie jednolitej i ciągłej warstwy izolacyjnej;
  • minimalizuje mostki termiczne i zapobiega powstawaniu szczelin w materiale. Ma to ogromne znaczenie dla skuteczności ocieplenia, ponieważ niemieckie badania pokazują, że nawet 1 mm szczelina nawet 5-krotnie zwiększa straty ciepła przez przegrodę. Im większa grubość izolacji, tym większa waga takich mostków termicznych;
  • idealnie dopasowuje się do ocieplanych przegród, szczelnie wypełniając dostępne przestrzenie;
  • nie ma ograniczeń dla grubości stosowanej izolacji – nasi autoryzowani wykonawcy realizują ocieplenia budynków izolacją grubości i 7 cm, jak i 70 cm;

Metoda wdmuchiwania celulozy Ekovilla jest również jedyną metodą dla ocieplania już istniejących budynków.

Bolączką wielu Inwestorów jest zła jakość zastosowanej izolacji, niewłaściwe jej ułożenie lub niewystarczająca grubość warstwy. Objawia się to ogromnymi kosztami ogrzewania budynków w miesiącach zimowych i ich przegrzewaniem latem. Często okazuje się, że ocieplenie budynku jest tak fatalnie wykonane, że zimą nie można osiągnąć temperatury nawet 18 st. C wewnątrz pomieszczeń. Tworzą się warunki dla powstania syndromu chorych budynków, mieszkańcy skarżą się na alergie i są narażeni na przewiewy.

Wtedy rozwiązaniem okazuje się izolacja z celulozy. W dostępne przestrzenie wprowadzany jest materiał izolacyjny, który w od razu odczuwalny sposób:

  • zmniejsza straty ciepła przez przegrodę;
  • poprawia jej szczelność na przenikanie powietrza;
  • likwiduje uciążliwe przewiewy;
  • poprawia izolacyjność termiczną i akustyczną ustroju.

Wszystko to bez generalnego remontu – bo wykonawcy Ekovilla zadbają o to, by zaproponować wariant wykonania ocieplenia w sposób najmniej inwazyjny. 

Od czego zacząć ocieplanie budynku?

1. Zlikwiduj najbardziej uciążliwe przewiewy – nieszczelności wokół okien i drzwi poprzez doklejenie uszczelek. To koszt 30 zł, a różnica będzie natychmiast odczuwalna.

Teraz możesz planowo działać w celu skutecznego ocieplenia budynku.

2. Pierwszy krok do ciepłego i taniego w utrzymaniu budynku to ocieplenie lub docieplenie dachu i stropodachu. Dachy i stropodachy potrafią kosztować od 18% do 40% całych strat ciepła przez budynek.

Dzięki izolacji Ekovilla, wykonanie takiego ocieplenia jest proste, ekonomiczne i charakteryzuje się najkrótszą stopą zwrotu – nawet w ciągu jednego roku. Ocieplenie dachu to jak inwestycja w lokatę bankową z oprocentowaniem nawet 60% w skali roku. Można powiedzieć – ciepło jak w banku.

Ocieplenie budynku - stropodach wentylowany

Metoda wdmuchiwania jest w zasadzie jedynym efektywnym sposobem na izolację stropodachów wentylowanych. Przegrody te, ze względu na ograniczone możliwości dostępu oraz często niewielką wysokość, wykluczają możliwość zastosowania izolacji w matach lub płytach. Co więcej, ocieplenie budynku przeciętnej wielkości wykonuje się w przeciągu kilku godzin.

Materiał celulozowy Ekovilla może być wdmuchiwany w takich konstrukcjach bez konieczności układania dodatkowych folii parochronnych. Preferowana metoda instalacji polega na wykonaniu włazu w pokryciu dachowym. Istnieje też możliwość wdmuchnięcia materiału poprzez mniejsze otwory instalacyjne, jednak wykwalifikowana ekipa wykonawcza powinna mieć możliwość prowadzenia ciągłej kontroli wizualnej prac, w celu zapewnienia wymaganej szczelności i grubości warstwy izolacyjnej na całej przestrzeni.

Dachy i poddasza

Materiał Ekovilla jest częstym wyborem w przypadku ocieplania dachów i poddaszy.

Celulozę możemy stosować zarówno w ociepleniach skosów połaci dachowych jak i izolacji poddaszy nieużytkowych. Izolację dachów przeprowadza się zwykle poprzez wypełnienie przestrzeni międzykrokwiowych materiałem o odpowiednim zagęszczeniu – minimum 43 kg/m3. Uzyskanie odpowiedniej grubości ocieplenia budynku uzyskujemy poprzez obniżenie krokwi za pomocą drewnianych ekspanderów do krokwi lub stelaża pod płyty g-k.

Zdolność celulozy do buforowania pary wodnej sprawia, że jest rozwiązaniem zapewniającym najwyższą trwałość w dachach zamkniętych dyfuzyjnie, krytych np. papą na deskowaniu. W tych konstrukcjach, przy zastosowaniu odpowiedniej folii parochronnej aktywnej, materiał Ekovilla magazynuje parę wodną do momentu nadejścia warunków sprzyjających jej odparowywaniu.

dachy i poddasza isofloc

Materiał można stosować oczywiście w dachach krytych membraną paroprzepuszczalną. Aplikacja metodą wdmuchiwania pozwala na szczelne wypełnienie przegrody bez ryzyka uszkodzenia bądź wypchnięcia membrany pod dachówkę. Ekovilla można z powodzeniem układać bezpośrednio za folię parochronną – nie w każdym przypadku jest zatem konieczne zamykanie pustki płytą g-k lub inną sztywną warstwą okładzinową.

Podobnie jak w przypadku stropodachów, ocieplenie poddaszy nieużytkowych wykonuje się metoda otwartego nadmuchu, wykorzystując minimalną gęstość materiału wynoszącą od 26 kg/m3. W takim przypadku, izolacja może być układana na stropie lub bezpośrednio na podwieszanym suficie. Niska masa materiału w niewielkim stopniu obciąża powierzchnie, nie wpływając na ich trwałość. Przy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji poddasza, użycie materiału Ekovilla na takiej przestrzeni nie wymaga zastosowania zaawansowanych rozwiązań parochronnych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy poddasze będzie wykorzystywane przez mieszkańców, należy ponad warstwą materiału ułożyć podłogę, która ochroni materiał przed zniszczeniem.

Materiał Ekovilla stosowany w dachach zapewnia nie tylko wysoką izolacyjność zimą, ale też najwyższy poziom ochrony przed przegrzewaniem poddaszy w okresie letnim. Gwarantuje tym samym właściwe ocieplenie budynku oraz wysoki komfort użytkowania pomieszczeń przez cały rok.

Podłogi i stropy

Wełna Celulozowa Widok Isocell For You Derowerk

Izolacja przestrzeni między belkami nośnymi podłóg i stropów międzykondygnacyjnych jest wybierana zarówno ze względów izolacyjności termicznej, jak i dla poprawy komfortu akustycznego.

Niewypełnione niczym stropy, działając na zasadzie pudła rezonansowego, mogą potęgować dźwięki zwłaszcza pochodzenia uderzeniowego. Sposobem na ograniczenie tego zjawiska jest szczelne wypełnienie całej wolnej przestrzeni. Tylko metoda wdmuchiwania, w połączeniu ze świetną izolacyjnością akustyczną celulozy Ekovilla może zapewnić odczuwalne i trwałe zmniejszenie hałasu.

Odpowiednie zagęszczenie materiału pozwala maksymalnie zredukować mostki akustyczne i zapewnia trwałość rozwiązania. Najlepszy efekt izolacyjności akustycznej uzyskamy, jeśli zastosujemy opuszczony sufit z płyt g-k, zamontowany w sposób ograniczający przenoszenie dźwięków, a przestrzeń pomiędzy płytą i starym sufitem zostanie wypełniona materiałem Ekovilla.

Jeśli warstwy podłogowe nie zostały jeszcze ułożone, to materiał może zostać naniesiony metodą otwartego nadmuchu z uwzględnieniem poprawki na osiadanie. Przy aplikacji w zamknięte przestrzenie międzybelkowe izolację można aplikować przez otwory instalacyjne w podłodze.

Przy ocieplaniu podłóg i przestrzeni podpodłogowych należy w sposób szczególny zwrócić uwagę na kwestie wilgotnościowe. Materiał celulozowy nie może być stosowany bezpośrednio na gruncie ze względu na znaczną wilgotność podłoża.

Podsumowanie

Technologia wdmuchiwania gwarantuje efektywne i trwałe ocieplanie budynków o różnorodnych konstrukcjach. Dzięki unikatowym parametrom materiału celulozowego Ekovilla, możliwe jest osiągnięcie najlepszych standardów termoizolacyjnych oraz utrzymanie wysokiego komfortu pomieszczeń przez cały rok. Ważne jest, aby izolacja przeprowadzana była w sposób fachowy z uwzględnieniem zasad fizyki budowli. Każda przegroda wymaga indywidualnego podejścia. W przypadku wątpliwości co do zastosowania materiału w określonej przestrzeni, polecamy kontakt z doradcami Derowerk. Zweryfikujemy możliwość aplikacji, dobierzemy zalecane rozwiązania parochronne oraz zarekomendujemy certyfikowaną i wykwalifikowaną firmę wykonawczą.

Zapraszamy do współpracy!