IV międzynarodowe seminarium dociepleniowe organizowane przez Derowerk z Łodzi

IV międzynarodowe seminarium dociepleniowe

Międzynarodowe seminaria szkoleniowe organizowane przez Derowerk F.H.U. z Łodzi służą propagowaniu izolacji celulozowych wytwarzanych z makulatury papierowej. Takie spotkania czynią z nich jak dotąd pierwsze i jedyne tego typu specjalistyczne wydarzenie w Polsce organizowane cyklicznie, którego temat odnosi się wyłącznie do izolacji włóknocelulozowych, materiału izolacyjnego uznawanego za jeden z najstarszych spośród wytwarzanych metodami przemysłowymi, co historycznie dokumentuje jego ponad 90-letni rodowód.

Przyjęta pięć lat temu formuła organizacji takich spotkań zakłada, że uczestnicy spotykają się raz do roku na dwudniowych konferencjach w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Borki” k/Tomaszowa Maz. usytuowanym nieopodal Zalewu Sulejowskiego.

IV międzynarodowe seminarium dociepleniowe organizowane przez Derowerk F.H.U. z Łodzi

IV międzynarodowe seminarium dociepleniowe organizowane przez Derowerk F.H.U. z Łodzi

Dzień pierwszy zawsze upływa pod znakiem części teoretyczno-praktycznej, natomiast dzień drugi wypełniają konsultacje i rozmowy biznesowe.

 

Tegoroczną, czwartą ich edycję, firma pod kierunkiem Zbigniewa Białasa, zorganizowała w terminie 14-15 maja. Jej hasło „Ocieplanie budynków z Błękitnym Aniołem” nawiązywało do podstawowej funkcji tego materiału termoizolacyjnego, jaką jest ocieplanie i docieplanie przegród w obiektach budowlanych.

Błękitny Anioł” to znak ekologiczny („Blaue Engel Umweltzeichen”), którym produkt „Celuloza z Dämmstatt” jako jedyny materiał izolacyjny w europie jest sygnowany na opakowaniach w dowód spełniania wysokich standardów norm pod względem ochrony zdrowia, klimatu, wody i zasobów naturalnych.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 65 osób, w tym po raz pierwszy przedstawiciele z Belgii i Białorusi. Wykłady poprowadzili: Carola Zellmer, specjalistka ds. marketingu i sprzedaży z firmy Dämmstatt W.E.R.F. GmbH z Berlina – producenta „Celulozy z Dämmstatt” oraz Axel Greiner – właściciel firmy X-floc wytwarzającej maszyny do rozdrabniania, transportowania i aplikacji sypkich materiałów termoizolacyjnych .

Uczestnicy zapoznali się ze szczególnymi właściwościami fizykochemicznymi izolacji włóknocelulozowych, wybranymi technikami aplikacji celulozowych prowadzonych według metod „blown-in” (wdmuchu „na sucho”, gdzie materiał izolacyjny wdmuchiwany jest w zamkniętą przestrzeń między elementami konstrukcji lub w pustkę muru wielowarstwowego), „open blow” (nadmuchu bezpośrednio na strop lub stropodach wentylowany) oraz „spray-on” (natrysku „na mokro”, gdzie ocieplana powierzchnia napylana jest włóknami celulozy zwilżonymi zdyspergowanym spoiwem klejącym je do podłoża), a także obserwowali pokazy obsługi sprzętu specjalistycznego.

Wykłady były zorganizowane i prowadzone na wysokim poziomie i znalazły uznanie wśród uczestników seminarium.

(na podstawie: Jacek Sawicki, Izoaktualności 6/2010)

Przeczytaj także:
– Ognioodporność w polskim prawie budowlanym
– Audyty Energetyczne
– Świadectwo kwalifikacyjne

Zobacz produkty:
– Najlepsze paroprzepuszczalne membrany ścienne