Izolacje EMX250-derowerk

Migawka ze szkolenia dla tryskaczy 2012

Europejska premiera maszyny do natrysku dociepleń stropów piwnic i izolacji przeciwogniowych EMX250 X-floc - Łódź, 5.07.2012 r.

Izolacje EMX250-derowerk

Jak uzyskać wysoką jakość natryskiwanych metodą na mokro izolacji przeciwogniowych z wełny żużlowej? W jaki sposób skrócić czas wykonania robót dociepleniowych przy termoizolacji stropów piwnic? Czy są metody ograniczenia zużycia i strat materiału podczas wykonywania natrysków ogniochronnych i dociepleniowych? To lista zagadnień, którym poświęcone było łódzkie szkolenie dla wykonawców dociepleń „Systemy natryskowe: efektywne działanie”.

Lista obecności to największe firmy wykonujące izolacje przeciwpożarowe Dossolan i docieplenia stropów piwnicznych Thermogran oraz specjaliści od izolacji wdmuchiwanych i dociepleń celulozowych isofloc.

To niecodzienne wydarzenie uświetnił pokaz – po raz pierwszy w Europie – maszyny do wdmuchiwania i natryskiwania izolacji celulozowych i z wełny mineralnej EMX250 firmy X-Floc.

Seminarium nie miałoby miejsca, gdyby nie pomysł i inicjatywa dwóch firm. Derowerk – jest wyłącznym dystrybutorem maszyn firmy X-Floc do natryskiwania i wdmuchiwania materiałów izolacyjnych i przedstawicielem Grupy Isofloc w sprzedaży ekologicznej izolacji z włókien celulozowych. KEMATHERM Sp. z o.o. jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę producenta systemów zabezpieczeń termoizolacyjnych Thermogran i ogniochronnych Dossolan.

Spotkanie rozpoczęło się konferencją w hotelu City Residence. Głównym tematem były metody kontroli i podnoszenia jakości wykonywanych izolacji i dociepleń. Firmy Derowerk i Kematherm przedstawiły rozwiązania, które przyspieszają prowadzenie prac, zmniejszają zużycie i straty materiału oraz podnoszą jakość natrysku.

Wyróżniono 4 główne grupy czynników decydujące o zużyciu materiału izolacyjnego i o uzyskiwanych gęstościach natryskiwanej warstwy izolacji:

  • grubość natryskiwanej warstwy izolacji; im większa grubość, tym większa gęstość;
  • umiejętności techniczne wykonawcy natrysku;
  • rodzaj stosowanej dyszy do natrysku, ilość podawanej wody i jej stała objętość;
  • maszyna do wdmuchiwania, sterująca płynnością i szybkością podawania materiału.
Szkolenie dla tryskaczy-01-docieplenia

W kwestii dwóch ostatnich czynników pomocą służył manager firmy DEROWERK Robert Zaorski. Uzupełniając wystąpienie szefa firmy Kematherm, zaprezentował maszyny X-floc do wdmuchiwania i natrysku izolacji: najnowszą maszynę do pneumatycznej metody instalacji dociepleń EMX250 i maszynę do wdmuchiwania i natryskiwania izolacji Zellofant M95 z rozdrabniarką.

Debaty w zaciszu sali konferencyjnej były wstępem do najbardziej wyczekiwanej części szkolenia – praktycznego pokazu natrysku izolacji na stropy piwnic. Część wykonawcza odbywała się w siedzibie firmy DEROWERK, w specjalnie przygotowanym centrum treningowym. W plenerze zaprezentowano maszyny do natrysku izolacji X-floc. Dla EMX250 był to premierowy pokaz, przed planowanym testowaniem we Francji.

maszyny do natrysku-izolacje X-floc-
Maszyny do wdmuchiwania-EMX 250
Praca z maszyną do natrysku EMX 250. Na zdjęciu dypl. inż. Bernhard Leibold
Maszyna została przywieziona prosto z Niemiec przez dypl. inż. Bernharda Leibolda – technologa firmy X-floc. Maszyna do natrysku EMX250 przystosowana jest do pracy w pomieszczeniach piwnicznych i umożliwia precyzyjną pracę z izolacją z włókien mineralnych, z wełną mineralną i żużlową z lepiszczem oraz izolacją z celulozy. Zapewnia maksymalnie płynne i jednolite podawanie materiału na wysokość 40 m.
EMX 250 zmniejsza średnie zużycie wełny żużlowej o 20%. Zdalne sterowanie pilotem bezprzewodowym z funkcją przedmuchu węża przyspiesza prace przygotowawcze robót izolacyjnych. Wytrzymałość maszyny EMX250 skraca przestoje pracy powodowane okresową konserwacją i zużyciem części. Konstrukcja EMX250 nie wymaga również cosezonowych remontów kapitalnych. Ma to zasadnicze znaczenie dla jakości wykonywanych izolacji.
Zellofanta M95-docieplenia wdmuchiwane

Wśród pozostałych maszyn prezentowanych na szkoleniu należy wymienić Zellofanta M95, który został wyposażony w specjalną Rozdrabniarkę Haeckselwerk. Zellofant jest znaną w Polsce maszyną do wdmuchiwania izolacji granulowanych. Osiąga wydajności przetwarzania do 1050 kg materiału na godzinę. Dzięki skróconej tubie zasypowej i nadstawce Haeckselwerk umożliwia profesjonalną pracę przy wykonywaniu dociepleń metodą natryskiwania wełny mineralnej i wełny celulozowej. Wykonawcy dociepleń tą samą, wydajną i wytrzymałą maszyną mogą wykonywać skuteczne docieplenia połaci stropodachów oraz stropów piwnicznych.

Obok tych dwu maszyn, uczestnicy szkolenia mogli również zobaczyć najpopularniejszą maszynę wdmuchującą materiały izolacyjne – Minifanta M99.

EMX250 został przetestowany podczas swojej pracy z materiałem termoizolacyjnym i ogniochronnym z wełny żużlowej francuskiego producenta DAUSSAN. Wielu z zaproszonych gości własnoręcznie natryskiwało 5-centymetrową warstwę izolacji na strop piwnicy, by przekonać się o wydajności pracy EMX250. Dużo satysfakcji sprawiała również praca na zdalnie sterowanym Zellofancie M95.

Maszyna do wdmuchiwania-szkolenie

Bardzo cenne wskazówki i porady dotyczące techniki wykonywania izolacji udzielali specjaliści firmy KEMATHERM. Natrysk warstwy izolacyjnej maszynami X-Floc’a wykonał również trener Tomek z firmy Kematherm, fachowiec w tej dziedzinie. Zademonstrował prawidłowy sposób wykonania natrysku i metody unikania niepożądanych błędów. Przy okazji potwierdzono to, co X-Floc i Derowerk od 8 lat mówią na temat natrysków izolacji. Oprócz prawidłowo dobranej dyszy natryskowej, to stosowanie pompy wodnej tłokowej lub membranowej jest kluczowe dla utrzymania odpowieniego nawilżenia materiału.

Izolacja stropu-docieplenia-08

Podczas szkolenia zaizolowano strop o powierzchni ok 20 m2. Każdy z przybyłych tryskaczy przyłożył do tego rękę. Do natrysku użyto różnych maszyn, przetestowano kilka dysz natryskowych i w efekcie wykonano niebagatelną pracę. Mamy nadzieję, że w mniemaniu uczestników szkolenia EMX250 zdał swój pierwszy w Polsce egzamin i maszyny X-floc będą odtąd kojarzone z wdmuchiwaniem materiału izolacyjnego i natryskiwaniem na stropy izolacji termicznych i akustycznych oraz zabezpieczeń ogniochronnych.